Marka Tescili

AnasayfaMarka Tescili

Marka tescili, bir işletmenin ürünlerine, hizmetlerine veya işletmenin kendisine ilişkin markasını resmi olarak tescil ettirmesi işlemidir. Bu işlem, markanın sahibine yasal olarak tescilli bir hak sağlar ve başka bir kişinin aynı veya benzer bir markayı kullanmasını engeller.

Marka tescili, markanın korunması ve kullanımı ile ilgili çeşitli yasal haklar sağlar. Marka sahibine, markayı kullanma hakkı, markayı başka kişilere lisanslama hakkı, marka üzerinde söz hakkı, markanın kullanımını denetleme hakkı ve hatta marka ihlali durumunda yasal haklarının korunması gibi haklar tanır.

Ayrıca marka tescili, markanın değerini artırır. Marka tescili yapılmış bir marka, rakiplerine göre daha güçlü bir konuma sahip olur ve tüketici tarafından daha çok tercih edilir. Bunun nedeni, tescilli markanın, sahibine güvenli bir yasal koruma sağladığı ve bu nedenle tescilli markaya sahip olan işletmelerin, markalarını daha iyi koruyabileceği ve daha güvenilir olduğu düşünülmesidir.

Marka tescili işlemi, ürünlerin ve hizmetlerin piyasaya sunulmasından önce yapılması önerilir, çünkü marka tescili yapılması, daha sonra hukuki sorunlar yaşanmasını engeller.


Powered by WISECP
Top